Skip to main content

Tarpslankstelinio disko išvarža (stuburo išvarža), tai sveikatos sutrikimas, kurio metu fibrozinis tarpslankstelinio disko žiedas, arba minkštoji pulpozinė jo dalis prasiveržia į stuburo kanalą, ar tarpslankstelines angas, stuburo nervu šakneles ir siaurina jų spindį.

 

Simptomai:

  • Juosmens ar pečių juostos maudimas
  • Ūmus, veriantis  skausmas
  • Skausmingi  judesiai
  • Tipiškai sukrypusi laikysena
  • Nevalingas tuštinimasis
  • Galūnių  silpnumas
  • Šlapimo nelaikymas
  • Tirpimas, deginantis skausmas apatinėse ar viršutinėse galūnėse

 

Skiriamos kelios stuburo išvaržų rūšys:

  • Protrūzija (besiveržiantis minkštiminis branduolys yra skaidulinio žiedo viduje, bet gali sudaryti spaudimą nugaros smegenims);
  • Prolapsas (besiveržiantis minkštiminis branduolys pasiekia užpakalinį disko kraštą, bet lieka izoliuotas išorinio skaidulinio žiedo sluoksnio);
  • Ekstrūzija (skaidulinis žiedas plyšta, minkštiminis branduolys iš disko prasiveržia į epidūrinį tarpą – tarp stuburo kanalo sienos ir kietojo smegenų dangalo);
  • Sekvestracija (minkštiminio branduolio dalelės ir fragmentai pasklinda epidūriniame tarpe).

Dažniausiai pasitaikantis tarpslankstelinio disko branduolio slinkimo kryptis užpakaline – įstriža. Susiformavęs išvaržos burbuliukas spaudžia nugaros smegenų šakneles, kietąjį dangalą, raiščius. Tokiu būdu sukeldamas išemini kraujotakos sutrikimą pažeistoje vietoje sutrikdydamas nervo maitinimą taip išsivysto uždegiminis procesas sukeliantis skausmą.

Kai kurie žmonės, turintys stuburo išvaržą, simptomų gali nejausti. Tai priklauso nuo žmogaus kūno biomechanikos (išvaržos tipo, stuburo sąnarių būklės, stuburo kanalo pločio ir pan.).

Įprastai jaučiamas skausmas, pereinantis į galūnes. Jei išvarža kaklinėje dalyje, skausmas ar maudimas gali būti jaučiamas rankoje, o iš juosmens – migruoti į sėdmenis ar kojas. Sudėtingiausiais atvejais išvaržos gali užspausti nervą sukeldamos didžiulius skausmus, galūnių nejautrumą, šlapimo nelaikymą ir pan.

Pajutus pirmuosius išvardintus simptomus būtina kreiptis į gydytoją – specialistą, kad būtų nustatyta tiksli priežastis ir diagnozė. Esant ūmiam skausmui svarbus laikas, pažeidimas gali tapti lėtinis / chroninis.

Plačiau galite išgirsti video reportaže:

Filter

Patarimai

Kūdykio motorikos vystymasis

15 kovo, 2024
Kūdikio motorikos vystymosi etapai nuo gimimo iki savarankiško vaikščiojimo Judėjimas yra svarbus mums visiems, bet…
LigosPatarimai

Riešo skausmas, ką daryti?

7 kovo, 2024
Ką dažniausiai darote, kai jaučiate ūmų (stiprų) riešo skausmą? Įtvarai ar nuskausminamieji vaistai, kuriuos rekomenduoja…
LigosPatarimai

Ką daryti, kai „perpūtė“ kaklą?

28 vasario, 2024
Visame pasaulyje kaklo skausmas tampa vis dažnesne problema, maždaug du trečdaliai žmonių kaklo skausmą patiria…
LigosPatarimai

Radikulopatija

30 sausio, 2024
Radikulopatija - tai būklė, kai viena ar kelios nervų šaknelės yra pažeistos arba suspaustos, todėl…
LigosPatarimai

Eisenos ir kūdikių kojų nukrypimai

26 sausio, 2024
Vaikų pėdų deformacijos: sukimasis į vidų Pirmieji gyvenimo metai kupini naujos pradžios, šliaužiojimo, bandantis atsistoti…
LigosPatarimai

Kelio sąnario skausmas

26 sausio, 2024
Kelio sąnario skausmai Kelio sąnarys yra vienas sudėtingiausių sąnarių, kadangi yra daugiaašis ir norit kuo…

Registruokitės konsultacijai

Esame kompetentinga specialistų komanda, pasiruošusi padėti kiekvienam skausmo kamuojamam pacientui. Pasitelkdami žinias ir keldami kvalifikaciją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, siekiame, kad skausmas neribotų žmogaus gyvenimo kokybės.

Gydykime priežastis, o ne simptomus.

Registracijos tel.
Sekite mus