Skip to main content

Anatomija

Riešo kanalas yra siauras, apie 1,7 centimetro pločio,  esantis rieše, kuriuo praeina nervai ir kraujagyslės. Riešą supa stipri jungiamojo audinio juosta, vadinama skersiniu riešo raiščiu. Vidurinis nervas yra vienas iš pagrindinių rankos nervų. Jis yra tarp  dilbio kaulų alkūnkaulio ir stipinkaulio, riešo tuneliu sujungtas su plaštaka. Nervas nueina į nykštį ir kitus pirštus. Jis taip pat kontroliuoja raumenis, esančius aplink nykščio pagrindą. Devynių sausgyslių, esančių riešo kanale, funkcija yra lankstyti nykštį ir pirštus.

Riešo kanalo sindromas atsiranda, kai tunelis susiaurėja arba kai patinsta audiniai, supantys lenkiamąsias sausgysles, sudarydami spaudimą viduriniam nervui. Tarp sausgyslių yra sinovinis tepalinis maišelis, kuris padeda lengviau judinti pirštus. Kai išsipučia, sinovijus užima vietą riešo kanale ir laikui bėgant užspaudžia nervą. Šis nenormalus nervo spaudimas gali sukelti skausmą, tirpimą, dilgčiojimą ir rankos silpnumo pojūtį. Daugelis pacientų mano, kad šie simptomai ilgainiui praeina. Tačiau pablogėjus būklei, simptomai gali pasireikšti dažniau arba ilgesnį laiką.

Riešo kanalo sindromą sukelia vidurinio nervo spaudimas.

Riešo kanalo simptomai:

  • Plaštakos skausmas.
  • Silpnumo pojūtis rankoje.
  • Tirpimas.
  • Deginimas riešo, kartais dilbio srityje, dilgčiojimas delne ir pirštuose, ypač nykštyje ir apie jį bei viduriniuose pirštuose.
  • Skausmas naktį – labai dažnas sindromas. Kadangi daugelis žmonių miega sulenktais riešais, simptomai gali pažadinti iš miego.
  • Dienos metu simptomai dažnai pasireiškia ką nors ilgą laiką laikant, lankstant riešą įvairiomis kryptimis, pavyzdžiui, naudojantis telefonu, dirbant su kompiuteriu, vairuojant ar skaitant knygą.
  • Iš rankų gali kristi daiktai – dėl silpnumo, tirpimo ar propriocepcijos praradimo (supratimas, kur yra ranka).
  • Jaučiamas rankos patinimas.
  • Sunkesniais atvejais juntamas jėgos praradimas pirštuose, sulėtėja nerviniai impulsai, pasidaro sunku sugniaužti kumštį ir paimti mažus daiktus.

Priežastys:

  • Riešo kanalo sindromą sukelia įvairūs veiksniai. Tyrimai rodo, kad labiau linkusios susirgti moterys nuo 40 iki 60 metų.
  • Tų pačių rankos ir riešo judesių ar veiksmų kartojimas ilgą laiką.
  • Ilgai nekintanti rankos ir riešo padėtis.
  • Traumos.
  • Paveldimumas.
  • Nėštumas, hormoniniai pokyčiai laukiantis kūdikio gali sukelti patinimą.
  • Kitos ligos, susijusios su riešo kanalo sindromu: diabetas, reumatoidinis artritas ir skydliaukės disbalansas.

Gydymas

Gydymas pradedamas nuo konservatyvaus gydymo metodų – fizioterapijos, manualinės terapijos, pratimų. Uždegimas, sukeliantis nervo spaudimą, mažinamas priešuždegiminiais vaistais ar kortikortesroidų injekcijomis. Jei šios priemonės neveikia arba reikalingas agresyvesnis gydymas, gali tekti daryti operaciją.

Kuo gali padėti kineziterapeutas?

Pirmiausia kineziterapeutas atlieka išsamų įvertinimą, siekdamas nustatyti, kas sukelia riešo dilgčiojimą, tirpimą ar skausmą. Nors riešo kanalo sindromas yra dažna šių simptomų priežastis, kaklo, peties ar alkūnės srityje galima rasti kitus nervų pažeidimo šaltinius. Norint pasiekti ilgalaikį palengvėjimą, svarbu nustatyti ir gydyti ne tik simptomus, bet ir problemos priežastį. Labai svarbu nustatyti, kokia veikla ar poilsio padėtis gali sukelti padidėjusį slėgį rieše. Kineziterapeutas gali padėti jums pakeisti riešo padėtį dirbant ar laisvalaikiu, kad sumažintumėte pasikartojantį riešo patempimą. Jei pasirinkote operaciją, kineziterapija taip pat gali padėti pooperaciniu laikotarpiu. Kineziterapeutas gali pasiūlyti įvairių gydymo būdų, palengvinančių skausmą ir padidėjusį jautrumą aplink randą, išlaikyti randą mobilų, kad būtų išvengta tolesnio riešo kanalo susiaurėjimo  ir padėti atlikti pratimus, sustiprinančius riešo nervus ir sausgysles.

Kreipkitės į mūsų kliniką. Mūsų specialistai gali pakonsultuoti ir padėti jums įveikti skausmus.

Registruokitės konsultacijai

Esame kompetentinga specialistų komanda, pasiruošusi padėti kiekvienam skausmo kamuojamam pacientui. Pasitelkdami žinias ir keldami kvalifikaciją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, siekiame, kad skausmas neribotų žmogaus gyvenimo kokybės.

Gydykime priežastis, o ne simptomus.

Sekite mus