Skip to main content

Turbūt daugelis žmonių vienu ar kitu gyvenimo etapu yra pajutę kaklo, sprando maudimą ar skausmą. Kas sukelia šiuos nemalonius jausmus ir kaip jų išvengti? Į klausimus atsako „Osteomedika“ kineziterapeutas Mantas Norkūnas.

Dėl ko dažniausiai skauda sprandą ir kas nutinka negydant?
Klinikinėje praktikoje kaklo skausmas yra lydimas kaklinės stuburo dalies funkcinio sutrikimo. Dažniausiai tai biomechaninis sutrikimas, esantis kaklo segmente, arba kaip kompensacinis sutrikimas dėl krūtininės stuburo dalies nejudrumo. Negydant šių problemų, vėliau formuojasi patologiniai pakitimai, diskų išvaržos, pažeidžiami raiščiai, užspaudžiami nervai, sutrinka kraujotaka.

Kaip pačiam sumažinti kaklo skausmą ir koks signalas rodo, kad laikas pas gydytoją?
Pirmoji pagalba, kurią žmogus suskaudus kaklui gali sau suteikti, – taikyti šilumos aplikacijas. Jos suaktyvins kraujotaką skaudamoje vietoje ir taip atpalaiduos audinius. Galimas medikamentinis gydymas vaistais nuo uždegimo, miorelaksantais. Naudinga atlikti lengvus tempiamuosius judesius, pasimasažuoti skaudamą vietą ir aplinkines zonas. Jei matote, kad situacija per savaitę negerėja, tuomet patartina kreiptis į kliniką išsamesnės apžiūros.

Apie kokias kitas ligas gali įspėti kaklo skausmai?
Galimos sąsajos su visceraliniu vidaus organų veiklos sutrikimu torokaliniame segmente, plaučių, perikardinės ir širdies veiklos sutrikimu.

Oro kondicionierius: kokie pavojai tyko, kai vėjas pučia tiesiai į kaklą?
Dažnai girdime posakį „man perpūtė kaklo raumenis“. Iš tiesų mechanizmas truputėlį kitoks. Oro temperatūros kontrastas ir šalto oro srovė darbovietėje ar automobilyje atsidarius langą sukelia nervinio rezginio arba pavienio nervo aksominio dangalo uždegimą, taip skatinama nervo sensitizacija. Dėl to, beįaudrinto nervo ar rezginio uždegimo proceso sukelto diskomforto, vyksta simpatinės nervų sistemos sutrikimas, kitaip sakant, kraujotakos sutrikimas raumenyse, minkštuosiuose audiniuose dėl sutrikusios nervo inervacijos. Taigi taip turime dvi problemas iškart – nervo ir raumens sutrikimą.

Kokią įtaką kaklo sveikatai turi darbo aplinka?
Ergonominių sąsajų yra tarp galvos, kaklo padėties ir stalo, kompiuterio aukščio. Priklausomai nuo galvos palenkimo kampo, apkrova kaklui padidėja nuo 5 kg iki 22 kg. Labiausiai apkraunami 5–6 kaklo slanksteliai, iš kurių išeina nervai į mūsų rankas. Todėl ilgalaikė netinkama padėtis gali sukelti ne tik kaklo ir pečių juostos diskomfortą, įtampą ar skausmą, bet ir negrįžtamus degeneracinius ir neurologinius pokyčius, įskaitant rankų pirštų ar plaštakos tirpimą.

Kaip dažnai turėtume atsitraukti nuo darbo stalo ir pailsėti?
Labai dažnas pacientų klausimas: ką man daryti prevenciškai, kad tai nepasikartotų? Ar susiplanuoti kokias pertraukas darbe? Tai labai subjektyvu, todėl sunku pamatuoti, kiek, kaip dažnai, kuriam laikui atsitraukti nuo darbo, padaryti pertraukėlę. Dažnai į šiuos klausimus atsakau vienu pavyzdžiu. Prieš gerus 4–5 metus buvo atliktas tyrimas JAV ir Kanadoje, tiriamieji buvo keli tūkstančiai biuro darbuotojų, dirbančių klasikinį sėdimą 8–9 val. darbą. Nors jis buvo taikomas juosmens problemoms nagrinėti, tačiau tikrai tinka ir kaklinėms stuburo bėdoms aptarti. Tyrimo dalyviai buvo paprašyti kas valandą atlikti iki 5 min. pertraukėles. Prieš tyrimą ir po jo tiriamiesiems buvo atliktos MRT ir rentgeno stuburo nuotraukos. Praėjus tiriamajam laikotarpiui ir lyginant nuotraukas prieš ir po bandymo, jei atmintis neapgauna, per 80 procentų tyrime dalyvavusių asmenų nustatyta ryškių teigiamų struktūrinių stuburo pakitimų (kaulinių, diskinių, kremzlinių ir raištinių). Taigi atsakymas yra penkios minutės per valandą.

Ar yra kitokių prevencinių priemonių, kurios padėtų išvengti kaklo skausmo?
Kaip minėjau anksčiau, padeda poilsis, pertraukėlės darbovietėje, kai pailsima nuo nepatogios padėties, sukeliančios kaklo segmento įtampą. Taip pat tinka pratimai, aktyvinantys nusilpusių kaklo, pečių, tarpumenčio raumenų veiklą, ar reguliarūs tempimo pratimai, siekiant atpalaiduoti pertemptus audinius. Kaklo segmentas yra vienas jautriausiai reaguojančių į psichosomatines ar stresines perkrovas, emocinę įtampą, taigi mažiau viską imkite į širdį ir, jei kas nesiseka, atsipalaiduokite, pamedituokite pirtelėje. Tokios procedūros ne tik sumažins sudirgimą, palengvins stresinę būseną, bet šiluma taip pat suaktyvins kraujotaką, taip atpalaiduodama kaklo raumenų įtampą.

Straipsnis publikuotas žurnale „Ji“

Registruokitės konsultacijai

Esame kompetentinga specialistų komanda, pasiruošusi padėti kiekvienam skausmo kamuojamam pacientui. Pasitelkdami žinias ir keldami kvalifikaciją tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, siekiame, kad skausmas neribotų žmogaus gyvenimo kokybės.

Gydykime priežastis, o ne simptomus.

Sekite mus